Lepšie zaspávanie s pohárikom

Máte pocit, že po jednom poháriku pred tým, než pôjdete do postele, sa vám bude zaspávať ľahšie? Hoci vám alkohol skutočne pomôže zaspať rýchlejšie, kvalita vášho spánku sa vďaka nemu môže zhoršiť, čo negatívne vplýva na vašu pamäť a sústredenie v priebehu nasledujúceho dňa.

Vedci z Univerzity v Južnej Kalifornii zaoberajúci sa výskumami spojenými so spánkom tvrdia, že alkohol výrazne narušuje váš spánkový cyklus, kvôli čomu sa prebudíte viac unavený. Počas noci sa totiž striedajú približne 90-minútové cykly hlbokého a plytšieho spánku, pričom pre správne odpočinutie sú dôležité práve fázy hlbokého spánku. Tie sa vyskytujú prevažne v druhej polovici noci. To je však čas, kedy sa začne odbúravať alkohol, ktorý ste pred spánkom požili, čo fázy hlbokého spánku úplne naruší. To vedie nielen k únave, ale aj významne zhoršuje sústredenie a schopnosť pamätania si v priebehu nasledujúceho dňa.

Alkohol môže navyše zhoršiť niektoré poruchy spánku. Syndróm spánkového apnoe, ktorý sa vyskytuje u viac než 18 miliónov dospelých, sa prejavuje prerušením dýchania počas spánku na 10 a viac sekúnd. Požitie alkoholu pred spaním môže tieto problémy ešte umocniť. Nepriaznivo tiež môže vplývať na námesačnosť či syndróm nepokojných nôh. Preto v prípade, že trpíte niektorou z týchto spánkových porúch, by ste si mali dať na alkohol pred spaním ešte väčší pozor.

Ako sa vyhnúť problémom

Príležitosti, kedy si doprajeme alkohol, ako sú oslavy, posedenia s priateľmi či rôzne iné akcie, sa však väčšinou konajú práve vo večerných hodinách, a neraz po nich padáme unavení do postele. Ako sa problémom vyhnúť radí Erik Čížek z Fóra Pi s rozumom, ktoré sa dlhodobo venuje osvete a edukácii v oblasti konzumácie alkoholu:

  1. Dávajte si pozor na to, koľko vypijete. „Podľa odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie by nemal dospelý človek pri jednej príležitosti požiť viac ako 4 štandardné jednotky alkoholu. Odporúčaná maximálna denná dávka alkoholu sú však tri štandardné jednotky u mužov a dve u žien, pričom štandardná jednotka zodpovedá 10 g čistého alkoholu,“ hovorí Erik Čížek.
  2. Posledný drink večera si doprajte tri až štyri hodiny predtým, ako pôjdete spať. Hoci rýchlosť odbúravania alkoholu je individuálna a závisí od množstva rôznych faktorov, to je približný čas, kedy sa z vášho tela vyplavia toxíny obsiahnuté v alkohole a váš organizmus bude pripravený na spánok.
  3. Striedajte poháriky alkoholu s pohármi vody. Dostatočný príjem vody pomôže odbúrať alkohol rýchlejšie a zároveň sa budete skôr cítiť „plný“ a alkoholu vypijete menej.
  4. Nepite vôbec, keď užívate tabletky na spanie. Tieto lieky sa zle znášajú s alkoholom a ich kombinácia by vám mohla priniesť vážne zdravotné riziká.
  5. Nepoužívajte alkohol ako prostriedok, ktorý vám pomôže skôr zaspať. „Alkohol má vo väčších množstvách utlmujúce účinky, čo však môže v konečnom dôsledku uškodiť nielen spánku, ale aj celkovému zdraviu človeka. Alkohol by ľudia určite nemali konzumovať za účelom opiť či utlmiť sa, ale radšej oceniť jeho spoločenskú úlohu či možnosť príjemne sa uvoľniť,“ uzatvára E. Čížek.